Jak wybrać fotografa ślubnego?

5 rad jak wybrać dobrego fotografa, na co zwrócić uwagę!

1. Prawdziwe sesje ślubne

Wiele początkujących fotografów budują swoje portfolio dzięki stylizowanym sesjom ślubnym, to praca w ustalonych wcześniej warunkach i różni się od tego, co czeka fotografa na prawdziwym weselu. Są to zdjęcia ustawiane, powstają w wyniku pracy nie tylko fotografa, ale także kwiaciarni, dekoratora, stylisty itp., a także wielogodzinnego pozowania. Dlatego pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, biorąc pod uwagę portfolio fotografa, to odróżnić prawdziwe projekty od stylizowanych.

Jednak nie oznacza to, że fotografom, którzy umieszczają stylizowane projekty w swoim portfolio, nie można ufać. Wielu mistrzów fotografii ma w swoim portfolio takie aktualne stylizowane sesje, ponieważ uczestnictwo w nich jest sposobem na rozwój i naukę czegoś nowego. Po prostu nie opieraj swojego wyboru tylko na tych zdjęciach, pamiętaj, aby obejrzeć materiał z prawdziwych wesel.
2. Czy posiada fotograf doświadczenie w pracy na weselach?

Warto zrozumieć, że praca na weselach, w przeciwieństwie do robienia zdjęć w plenerze ( narzeczeńskich oraz plenerowych poślubnych) , ma szczególną specyfikę: musisz być w stanie znaleźć wspólny język z zupełnie różnymi gośćmi i podwykonawcami, pracować w każdych warunkach i przy każdej pogodzie, zawsze być we właściwym czasie we właściwym miejscu.

Dlatego jeśli w portfolio fotografa widzisz tylko zdjęcia z sesji narzeczeńskich albo robione tylko w studio, bądź przygotowany na to, że fotograf nie zna wszystkich szczegół pracy na weselu.

Fotografia ślubna to improwizacja, umiejętność uchwycenia chwili, ponieważ nigdy więcej się nie powtórzy! Również to ogólna wiedza o harmonogramach ślubno - weselnych i umiejętność doradzić w każdej chwili, konieczność spędzenia 10-14 godzin na nogach, umiejętność dostosowania się do sytuacji siły wyższej, umiejętność wykonania zdjęć Pary Młodej, gości, wystroju sali równie pięknie! To wszystko wymaga pełnego profesjonalizmu oraz doskonałej wiedzy!

3. Pełny reportaż ślubny

Wybierając fotografa, warto zobaczyć nie tylko pojedyncze zdjęcia, ale także pełny reportaż ślubny ( obejmuje przygotowania, ceremonie i wesele) aby mieć pojęcie o tym, jak będą wyglądały zdjęcia całego dnia ślubu, od przygotowań do oczepin.
Zapytaj fotografa o przesłanie linku, gdzie będzie możliwość zapoznać się z całością albo umów się na spotkanie!4. Styl fotografowania

Każdy profesjonalista ma swój własny styl fotografowania i wizję dnia.
Nigdy nie oczekuj od fotografa czegoś zasadniczo odmiennego od jego portfolio. Chcecie na zdjęciach jasne lekkie barwy czy ciemno-ziemiste? Klasyczne eleganckie zdjęcia czy przerobione filtrami? Najpierw zastanówcie się, jaki styl zdjęć wam się podoba i szukajcie fotografa, który pracuje w tym stylu.5. Aktualizacja portfolio

Zwróć uwagę na to, kiedy fotograf ostatnio aktualizował swoje portfolio. Jeśli nie publikował nowych ślubów od 3-4 lat, warto zastanowić się, czy podnosi swój poziom, rozwija się, a ogólnie-czy nadal zajmuje się fotografowaniem ślubów na profesjonalnym poziomie? Ale nie bój się, jeśli w portfolio nie widzisz tegorocznych ślubów. Fotografowie nie zawsze aktualizują swoją witrynę szybko, szczególnie w sezonie, kiedy ciągle są na sesjach oraz zajmują się obróbką. Jeśli masz wątpliwości, spójrz na blog lub Instagram fotografa-na pewno będą nowe zdjęcia z sesji, które nie są jeszcze w pełni gotowe!
Made on
Tilda